Sos koperkowy
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Sposób przygotowania:

Krok 1: Przygotowanie bazy sosu

Koperek umyć, otrząsnąć z wody, usunąć grubsze łodyżki, włożyć do pojemnika miksującego, następnie rozdrabniać (z zatkniętą miarką), przytrzymując przycisk turbo/7 sekund. Dodać śmietanę i mąkę. Mieszać wszystko (z zatkniętą miarką) 10 sekund/prędkość 7.

Krok 2: Gotowanie sosu

Dodać ciepły bulion warzywny, gotować sos (z zatkniętą miarką) 5 minut/prędkość 3/100°C, aż zgęstnieje. Przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem.

Krok 3: Podanie sosu

Sos przelać do sosjerki i podać na przykład do duszonej ryby.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Sos koperkowy dla miłośników prostych przepisów

Sos koperkowy to dodatek, który swoją siłę zawdzięcza prostocie. Składa się zaledwie z kilku składników, ale smak koperku jest na tyle wyrazisty, że nadaje kompozycji wyjątkowy, tak uwielbiany przez wiele osób smak. Przepyszny koperkowy sos dodaje charakteru wielu potrawom, zarówno mięsnym, jak i wegetariańskim. Naszą propozycję wyróżnia łagodny smak, który w połączeniu z kremową konsystencją sprawia, że jego degustacja to czysta przyjemność. Jak się robi sos koperkowy, który natychmiast staje się gwiazdą każdego posiłku, czy to podczas przyjęcia, czy choćby zwyczajnego obiadu? Potrzebujesz zaledwie 10 minut, aby stworzyć tę perełkę kulinarną! To naprawdę niewiele, zważywszy na walory smakowe omawianego specjału. Z jego przygotowaniem poradzą sobie zupełni laicy kulinarni, dlatego jeśli to Twoja pierwsze podejście do tego, jak zrobić sos koperkowy, dajemy słowo, że zakończy się sukcesem. Wystarczy, że przygotujesz wszystkie potrzebne składniki i zastosujesz się do naszych wskazówek. Zapewniamy, że ten szybki sos koperkowy wiele razy zagości na Twoim stole.

Ile kcal ma sos koperkowy z tego przepisu? Wartość energetyczna na 1 porcję wynosi 214,3 kcal, czyli raczej niewiele. Odpowiada Ci to? Wobec tego sprawdź, jak przygotować sos koperkowy – bez pomyłek, szybko i sprawnie.

Jak zrobić sos koperkowy?

Ważny, choć może nieco zaskakujący punkt przepisu na sos koperkowy to bulion warzywny. Dzięki niemu sos zyskuje właściwą konsystencję oraz głębię smaku. Ponadto dodatek bulionu sprawia, że doskonale smakuje on na ciepło. Mamy dla Ciebie prosty przepis na bulion warzywny, który dopełnia przepis na sos koperkowy. Przygotuj więc 2 litry wody, 2 marchewki, 2 pietruszki, 1 dużą cebulę, 2 łodygi selera, 2 ząbki czosnku, 1 por (opcjonalnie), liść laurowy, kilka ziaren pieprzu oraz sól do smaku. Do dzieła!

  1. Obierz wszystkie warzywa i dokładnie je umyj.
  2. Pokrój warzywa na większe kawałki. Nie musisz kroić ich bardzo dokładnie, ponieważ służą jedynie do nadania smaku i zapachu wywarowi.
  3. Wlej wodę do dużego garnka i doprowadź ją do wrzenia.
  4. Wrzuć pokrojone warzywa do wody.
  5. Dodaj liść laurowy, ząbki czosnku, pieprz i opcjonalnie por.
  6. Dopraw bulion solą.
  7. Gotuj wywar na wolnym ogniu przez około 45 minut do godziny, aby warzywa w pełni oddały swój smak i aromat.
  8. Po ugotowaniu bulionu odcedź go przez sitko, aby usunąć wszystkie warzywa i przyprawy.

Z użyciem bulionu przyrządzisz nie tylko prosty sos koperkowy. Możesz wykorzystać go jako bazę do zup czy innych sosów. Ponadto wcale nie musisz zużywać całego bulionu od razu. Dobry pomysł to zamrożenie go w postaci kostek lub w woreczkach foliowych, a następnie rozmrożenie w dowolnym momencie. Co więcej, najlepiej ugotować bulion np. dzień wcześniej, aby następnego dnia zająć się wyłącznie naszym sosem śmietankowo-koperkowym.

W naszym przepisie znalazł się bulion warzywny, ale możesz przyrządzić sos koperkowy bez bulionu. W takiej odsłonie najlepiej smakuje on jako dodatek do chipsów, krakersów oraz pieczywa. Jak go wykonać? Potrzebujesz pęczku posiekanego koperku, 1 szklanki jogurtu naturalnego lub kwaśnej śmietany, 2 łyżek majonezu, 1 łyżki musztardy, soku z połowy cytryny oraz szczypty soli i pieprzu. Wszystkie składniki wymieszaj, a następnie odłóż przynajmniej na kilka minut do lodówki, aby smaki mogły się przeniknąć. Taki sos koperkowy na śmietanie możesz przyrządzić, gdy akurat nie masz gotowego bulionu oraz czasu, aby go ugotować.

Jaka śmietana do sosu koperkowego? Ważny składnik przepisu to śmietanka 30%. Jest ona gęsta i kremowa dzięki wysokiej zawartości tłuszczu, a przy tym ma słodkawy smak. Nie da się jednak ukryć, że z jej użyciem nasz sosie koperkowym fit zmienia się w znacznie bardziej kaloryczną pozycję kulinarną. Jeśli więc bardzo zależy Ci na obniżeniu kaloryczności sosu, sięgnij po śmietanę o mniejszej zawartości tłuszczu. Przy czym weź pod uwagę, że zmieni to nieco smak kompozycji.

Szybki sos koperkowy z użyciem Monsieur Cuisine

Ten prosty sos koperkowo-śmietanowy przygotujesz z użyciem termorobota Monsieur Cuisine. To wielofunkcyjne urządzenie, dzięki któremu zaoszczędzisz czas oraz energię podczas gotowania. Nie tylko tego sosu, ale też wielu innych potraw! Nie posiadasz termorobota? Spokojnie, poradzisz sobie również bez niego. Zajmie Ci to nieco więcej czasu, jednak na pewno efekt będzie równie satysfakcjonujący.

Jak zrobić sos koperkowy bez termorobota? Wystarczy, że sięgniesz po ostry nóż oraz przygotujesz deskę kuchenną. Dokładnie posiekaj więc natkę, a następnie wymieszaj ją z pozostałymi składnikami. Możesz też zblendować wszystkie produkty. Twój sos koperkowy do jajek, ryby lub innych potraw jest już gotowy!

Sos koperkowy – przepis, który przyda Ci się podczas wielu okazji!

Sos koperkowy świetnie pasuje do wielu potraw oraz przekąsek. To jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji w tej kategorii! Oto kilka pomysłów na towarzystwo dla opisywanego przysmaku:

  • Sos koperkowy do mięsa z grilla to strzał w dziesiątkę! Idealnie podkreśla on smak przypieczonych na ruszcie przysmaków. Grillowane kawałki kurczaka, udka czy filety z dodatkiem sosu koperkowo-śmietanowego stanowią pyszną, lekką kombinację. Oczywiście pasuje on również do grillowanych warzyw. Sos koperkowy do ziemniaków z grilla? Czemu nie! To niezwykle proste zestawienie składników zaowocuje znakomitymi doznaniami smakowymi.
  • Grillowane łososie, dorsze, makrele lub inne ryby morskie z dodatkiem sosu koperkowego to klasyczne połączenie. Sos śmietanowo-koperkowy do ryby z grilla ma wierne grono zwolenników.
  • Być może kojarzysz także przepis na sos koperkowy do jajek wielkanocnych. Nic dziwnego, doskonale pasuje on do smaku jajek na twardo. Fantastycznie sprawdzi się na świątecznym stole. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się jego smakiem także podczas codziennych śniadań.
  • Wołowina jest dość wyrazistym mięsem, ale sos koperkowy może stanowić jej interesujące uzupełnienie. Szczególnie dobrze pasuje do smażonych steków lub pieczonej wołowiny.
  • Sos koperkowy świetnie komponuje się z różnymi potrawami z wieprzowiny, takimi jak pieczeń, kotlety czy kiełbaski. Jego świeży smak równoważy bogactwo smaku wieprzowiny.
  • To świetny dodatek do potraw z jagnięciny, szczególnie jeśli chcesz urozmaicić smak tego mięsa.
  • Sporą popularnością cieszy się też sos koperkowy do gołąbków. W takim wypadku najlepiej smakuje oczywiście na ciepło. To ciekawa alternatywa dla klasycznego sosu pomidorowego. Nasz sos jest aromatyczny, kremowy i idealnie dopełnia smak tradycyjnych polskich gołąbków.
  • Możesz potraktować go jako dip i maczać w nim słupki świeżych warzyw, takich jak papryka, ogórek czy marchewka.

Skoro wiesz już, jak się robi sos koperkowy oraz z czym warto go zestawiać, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia w kulinarnych podbojach! To przepis, który nie może się nie udać. Ale sos śmietanowo-koperkowy to tylko jedna z wielu wyśmienitych propozycji Kuchni Lidla. W naszej bogatej kolekcji przepisów znajdziesz także pomysły na inne sosy, dipy oraz pyszne dania. To m.in. sos ze świeżych ziół i oliwy z oliwek, ziemniaki z 2 sosami czy frytki z halloumi z sosem tzatziki. Wszystkie trzy autorstwa Kingi Paruzel! Zacznij jednak od bardzo łatwego sosu koperkowego.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!