Sosy kuchni azjatyckiej

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Kuchnia azjatycka słynie z wyrazistego smaku. To zasługa nie tylko przypraw w proszku, ale również past i sosów, których nie da się zastąpić niczym innym. Niektóre z nich znamy doskonale i chętnie stosujemy w codziennej kuchni. Inne mogą wydawać się nieco zbyt egzotyczne, więc często podchodzimy do nich z rezerwą. Niesłusznie! Wszystkie użyte w odpowiedni sposób wzbogacają smak potraw i nadają im niepowtarzalny charakter. Dowiedzcie się o nich więcej!

Sos sojowy

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy sos kuchni azjatyckiej, stosowany jako przyprawa do wielu dań. Wytwarza się go z ziaren soi, prażonego ziarna ryżu lub pszenicy, wody i soli. Sos sojowy występuje w dwóch wariantach: jasnym – nadającym się świetnie do przyprawiania potraw – i ciemnym, czyli dłużej dojrzewającym – lepszym do marynowania i gotowania.

W zależności od pochodzenia sos sojowy może mieć różną konsystencję, a nawet smak. W Polsce najpopularniejszy jest sos japoński – rzadki i słony. W kuchni indonezyjskiej jest on rzadki i słodki, natomiast w kuchni chińskiej słony, lecz bardziej gęsty od japońskiego.

Sos rybny

Sos rybny nie cieszy się dużą popularnością ze względu na bardzo intensywny, a jednocześnie niezbyt przyjemny rybny zapach. To za sprawą głównego składnika – sfermentowanych ryb. Podobnie jak w przypadku sosu sojowego jego smak może różnić się w zależności od kraju pochodzenia – wietnamski sos – za sprawą dodatku cukru – jest bardziej słodkawy, natomiast sos filipiński ma kwaśno-słony smak.

Nawet niewielkie ilości sosu rybnego wystarczą, by nadał on daniu zupełnie nowy wyraz. Nie należy go jednak dodawać zbyt dużo, gdyż może zdominować potrawę.

Sos ostrygowy

Jak sama nazwa wskazuje, sos ostrygowy przygotowuje się z ostryg. Gotuje się go tak długo, aż sos się skarmelizuje i zgęstnieje – dzięki temu ma on bardzo ciemną barwę i lepką konsystencję. Smak sosu jest słono-słodki. W przeciwieństwie do sosu rybnego nie pachnie on owocami morza, lecz ma aromat zbliżony do bulionu wołowego.

Sos ostrygowy doskonale sprawdza się w marynatach do mięs i warzyw. Niewielka ilość sosu potrafi zmienić smak dania, nadając mu bardziej egzotyczny charakter, jednak również należy stosować go z umiarem – zbyt duża ilość może popsuć całą potrawę.

Sos sambal

W przeciwieństwie do wymienionych wyżej sos sambal nie ma jednolitej konsystencji. Bardziej przypomina on pastę lub gęstą salsę. Sosy sambal szczególnie popularne są w Indonezji, gdzie wytwarzane są według wielu różnych receptur. Niezależnie jednak od użytych dodatków podstawę sosu stanowią zawsze ostre papryczki. Ostry smak sosu najczęściej równoważy się poprzez towarzystwo ugotowanego ryżu – oba te składniki stanowią nieodłączny element indonezyjskiej kuchni. Alternatywą dla sosu sambal może być tajski sos sriracha lub pochodzący z Afryki sos harissa.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!